Szkolnictwo wyższe odgrywa ważną rolę w kształtowaniu umiejętności, budując rodzaj kapitału ludzkiego, który pozwala krajom osiągnąć przewagę w rozwijającej się gospodarce opartej na wiedzy oraz w poszukiwaniu talentów. Podczas gdy większość krajów Europy kontynentalnej postrzega uniwersytety jako dobro publiczne, czyli edukacyjną odpowiedzialność społeczną, co wiąże się z niskimi kosztami dla miejscowych i unijnych studentów, istnieje również wiele krajów, które rozwinęły szkolnictwo wyższe w dobrze prosperującą branżę usługową.
Choć głównie jesteśmy świadomi anglosaskich przykładów (przede wszystkim USA i Wielka Brytania), prywatne uniwersytety skoncentrowane na praktycznych umiejętnościach zawodowych również rozkwitły jako branża w takich krajach jak Brazylia i Chiny, które można wymienić jako dwóch globalnych liderów w tym obszarze.
W kilku krajach prywatne instytucje już obsługują większość studentów szkolnictwa wyższego.
Ponieważ private equity dostrzegło ten trend demograficzny, wiele grup edukacyjnych wspieranych przez fundusze private equity rozwinęło się w całej Europie, a Francja jest jednym z wiodących krajów. Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) wciąż nadrabia ten trend.
Było więc przyjemnością dla naszego zespołu wesprzeć znakomity zespół zarządzający z Budapesztu, kierujący wiodącą prywatną szkołą biznesową i artystyczną na Węgrzech – Metropolitan University, z prawie 7,000 studentów – w znalezieniu nowego partnera strategicznego, który przejmie zarządzanie działalnością od naszego klienta, funduszu private equity i infrastrukturalnego CEE Equity Partners.
LF doceniło zaufanie, jakim obdarzył nas zespół CEE Equity Partners, powierzając zadanie sprzedaży firmy podlegającej ścisłym regulacjom w kraju, który ostatnio pojawiał się w nagłówkach z niewłaściwych powodów, oraz w branży, w której mieliśmy ograniczone wcześniejsze doświadczenie — jednak szybko zgłębiliśmy temat, aby przygotować się do realizacji tego zlecenia.
Pandemia spowodowała ogromne zamieszanie w modelach biznesowych wielu uniwersytetów, a przejście na nauczanie online stanowiło ogromne wyzwanie zarówno dla edukatorów, administratorów, jak i studentów. Pojawiły się pytania dotyczące przyszłości modeli szkolnictwa wyższego, na które również musieliśmy odpowiedzieć, analizując średnioterminowe perspektywy biznesowe Metropolitan University.
Długoterminowe zmiany w szkolnictwie wyższym wynikające z pandemii COVID-19:
Podstawowe pytania dotyczące zapisów na amerykańskie uczelnie wyższe oraz budżetów instytucji na rok akademicki 2020-2021:
W finansach powszechnie wiadomo, że firma jest tak dobra, jak jej zespół zarządzający. Metropolitan University, kierowany przez kompetentną i pewną CEO Agnes Toth oraz inspirującego rektora, dr. Balinta Bachmanna, wraz z jej węgierskim zespołem entuzjastycznych i doświadczonych edukatorów oraz menedżerów, sprawił, że znalezienie nowych właścicieli gotowych zapłacić za to wysokiej jakości aktywo było przyjemnym zadaniem. Metropolitan University wykorzystał wyzwania związane z pandemią, aby przyspieszyć swoją transformację i rozwój, poprawiając każdy wskaźnik KPI i osiągając znakomite wyniki finansowe.
Transakcja została pomyślnie sfinalizowana w połowie 2021 roku gdy nowym właścicielem METU został węgierski fundusz Optima Investments Ltd., który zobowiązał się do wspierania edukacji na Węgrzech. Szczegóły można znaleźć w komunikacie prasowym CEE Equity pod poniższym linkiem:
http://cee-equity.com/sale-of-budapest-metropolitan-university-metu/
Dodatkowe informacje na temat przejęcia METU przez Optima Investments za 50 milionów dolarów można znaleźć tutaj:
Szkolnictwo wyższe jest kluczowym czynnikiem wspierającym mobilność społeczną i pozwala młodym ludziom zdobywać niezbędne umiejętności, aby konkurować na dzisiejszym bardzo konkurencyjnym globalnym rynku pracy. Wierzymy, że Metropolitan University nadal będzie dobrze służyć swoim studentom również pod opieką Optima Investments. Edukacja jest także najpewniejszym sposobem na promowanie przejrzystości, odpowiedzialności, liberalizmu myśli oraz wolności wypowiedzi. Życzymy Węgrom tego wszystkiego, biorąc pod uwagę ich imponującą historię walki o wolność, podobnie jak w przypadku Polski. Polska i Węgry łączą szczególne więzi i w lokalnym folklorze czasem nazywa się je „bratankami”. Oba kraje mają silne tradycje antytotalitarne – powstanie węgierskie w 1956 roku było jednym z pierwszych wystąpień przeciwko tyranii socjalistycznej, a polskie w 1989 roku zapoczątkowało wyzwolenie Europy Środkowej i Wschodniej spod jarzma socjalizmu sowieckiego, torując drogę ku wolności i demokracji.
Szczegóły dotyczące transakcji związanej z Budapest Metropolitan University są dostępne w załączonej prezentacji.