Wybitny sukces WOM (Chile) w latach 2015-2019+ (link do prezentacji WOM Chile) przyczynił się do powstania licznych możliwości biznesowych w sektorze telekomunikacyjnym w Ameryce Łacińskiej, które zwróciły uwagę właściciela WOM. LF brało udział w ocenie niektórych z tych możliwości, m.in. w Republice Dominikany i Peru, a także w trakcie pierwszej wizyty w Bogocie w 2018 roku mającej na celu zapoznanie się z kolumbijskim rynkiem telekomunikacyjnym i ocenę potencjalnego przejęcia borykającego się z kłopotami mobilnego challengera, Avantel, będącego własnością IFC oraz amerykańskiego inwestora finansowego, wspieranego pożyczką z OPIC w Waszyngtonie.
Kolumbia, dotknięta 50-letnią wojną domową między rządem a partyzantką FARC, zakończoną w 2016 roku dzięki kompleksowemu porozumieniu pokojowemu wypracowanemu przez prezydenta Santosa, była przez długi czas postrzegana przez pryzmat karteli narkotykowych, ich przemocy i porwań, a także serialu Netflixa o tej tematyce (a także twórczości laureata Nagrody Nobla Gabriela Garcíi Márqueza) – ku niezadowoleniu wielu Kolumbijczyków. Brak inwestycji w infrastrukturę w wielu sektorach powstrzymywał rozwój kraju, który z populacją ponad 50 milionów jest trzecim co do wielkości w Ameryce Łacińskiej, po Brazylii i Meksyku.
Mniej znanym aspektem była sytuacja sektora telekomunikacyjnego, który przez wiele lat cierpiał z powodu dominacji wywodzącego się z Meksyku CLARO (AMX), czemu sprzyjały niespójne regulacje podatne na lobbing. Sytuacji nie ułatwiały również niemrawe działania Movistar, lokalnej spółki hiszpańskiej grupy Telefónica, która przejęła 70% udziałów w narodowym operatorze telekomunikacyjnym Kolumbii. Movistar, cierpiący z powodu nieefektywnego zarządzania i obarczony przestarzałymi aktywami, został w 2019 roku wystawiony na sprzedaż przez swoją hiszpańską spółkę-matkę, jednak przez lata nie zainteresował żadnych inwestorów (link). Do 2023 roku agencje ratingowe obniżyły rating oddziału Movistar w Kolumbii ze względu na słabe przepływy pieniężne i wysokie zadłużenie (link).
Efektywna konkurencja nie była również zapewniona przez byłego challengera TIGO, którego 50% udziałów należało do miejskiego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej miasta Medellin. Firma ta nie zdołała wygenerować ani jednego centavo wolnych przepływów finansowych w ciągu ponad 9 lat na rynku, pomimo posiadania 11,5 miliona abonentów w 2019 roku. W efekcie, jej notowana na giełdzie spółka macierzysta, MILLICOM, była w 2023 roku wyceniana na poziomie odpowiadającym niemal bankructwu, tracąc ponad 85% swojej kapitalizacji rynkowej w ciągu 9 lat. (Sytuacja ta została skutecznie wykorzystana przez zręcznego francuskiego inwestora telekomunikacyjnego Xaviera Niela, który efektywnie przejął kontrolę nad Millicom w 2023/24; Niel/ILIAD dokonał również przejęcia PLAY w 2022, byłego klienta LF (zob. „Polska robota komórkowa”).
Trzeba podkreślić, iż Kolumbia osiągnęła solidne wyniki makroekonomiczne w XXI wieku, posiada niezależny bank centralny, silną konstytucję, przyzwoity system kontroli i równowagi w swoich instytucjach, a ponadto młode społeczeństwo charakteryzujące się wysoką etyką pracy i pozytywnym nastawieniem, pomimo licznych wyzwań, z jakimi boryka się kraj. Bogota, licząca 10 milionów mieszkańców, pozbawiona metra lecz nie pozbawiona codziennych popołudniowych opadów deszczu, wymaga dojazdów do pracy – często na motocyklu – trwających od 90 do 120 minut w jedną stronę; lokalne spotkania zwykle rozpoczynały się o 8 rano, a nasi kolumbijscy współpracownicy zjawiali się punktualnie bez wyjątku, co niezmiennie nas zadziwiało. Administracja prezydenta Duque była zdeterminowana, aby zniwelować przepaść cyfrową – w 2019 roku około 40% Kolumbijczyków, czyli około 20 milionów osób, nie miało dostępu do żadnej formy łączności internetowej (link).
Aukcja częstotliwości radiowych 2019 roku, obejmująca cenne pasmo 700 MHz, idealnie nadające się do pokrycia zasięgiem kraju górzystego i geograficznie wymagającego, jak Kolumbia, stanowiła doskonały punkt wejścia na rynek. Do maja 2020 roku LF zrealizowało szereg zadań dla klienta, w tym opracowanie początkowego planu biznesowego dla WOM (Kolumbia) wspólnie z powstającym zespołem zarządzającym, przeprowadzenie due diligence komercyjnego i finansowego w zakresie przejęcia zmagającego się z trudnościami kolumbijskiego operatora Avantel, pomoc klientowi i firmie w pozyskaniu około 300 mln USD gwarancji zabezpieczających 20-letni plan odroczonych płatności za częstotliwości (wymóg przetargów publicznych zgodnie z kolumbijskim prawem) oraz przygotowanie konkurencyjnego procesu pozyskania finansowania dostaw sprzętu. Wysiłki LF w tym zakresie były współprowadzone przez eksperta telekomunikacyjnego z 20-letnim doświadczeniem, Karola Depczyńskiego, oraz doświadczonego we wcześniejszych projektach WOM Chile analityka Kamila Borka.
WOM (Kolumbia) zdobyło częstotliwości zarówno w paśmie 700 MHz, jak i AWS, a nasz klient przejął firmę Avantel, tworząc solidne podstawy dla powstania silnego, wyposażonego w cenne aktywa i finansowanie operatora mobilnego będącego wyzwaniem dla konkurencji. Do nowej firmy dołączyli kluczowi członkowie zarządu, którzy odegrali istotną rolę w sukcesie PLAY (Polska) oraz WOM Chile, w tym CEO Chris Bannister i CTO Stefan Evergard. (link do informacji o wejściu WOM na rynek oraz link do informacji o przejęciu Avantel).
LF jest dumny z roli odegranej w pomocy inwestorowi i zarządowi w budowie mobilnego challengera w latach 2019-2023, w najbardziej wymagających okolicznościach, które obejmowały między innymi:
A. Cztery instytucje z częściową odpowiedzialnością za regulację rynku, oraz związane z tym złożoności prawne i regulacyjne;
B. Brutalną i balansującą na granicy prawa walkę konkurencyjną prowadzoną przez dominującego operatora CLARO (AMX), który stosował wszelkie możliwe taktyki regulacyjne, prawne i techniczne, aby opóźniać i sabotować działania konkurenta, chroniąc swoje wiodące w regionie marże EBITDA i wolne przepływy pieniężne;
C. Nierozważne próby skopiowania przez TIGO i TEF 40-procentowej obniżki cen usług po jej wprowadzeniu przez WOM w kwietniu 2021 roku, co obniżyło średni przychód na użytkownika (ARPU) na rynku i zagroziło przepływom pieniężnym TIGO i TEF, akurat w czasie, gdy dodatkowa rozbudowa sieci, odnowienie licencji na pasma częstotliwości oraz związane z tym wymogi złożenia gwarancji finansowych narażały obie firmy na ryzyko istotnych obniżek ratingów i wyzwań związanych z przepływami pieniężnymi;
D. Rekrutację 3 000 pracowników i budowę ponad 5 000 wież w rekordowym czasie 3,5 roku pomimo pierwszej globalnej pandemii od czasu grypy hiszpanki z 1918 roku, co stworzyło niespotykane wyzwania i rzuciło wszystkich na nieznane wody;
E. Niespójną politykę rządu w wyniku wielokrotnych zmian kierownictwa w ministerstwie telekomunikacji oraz podatności na lobbing miejscowych operatorów, która obnażała słabe punkty kolumbijskich ram prawnych i regulacyjnych.
Sponsor zaangażował blisko 1 miliard USD kapitału własnego w to przedsięwzięcie, co świadczy o jego przekonaniu co do możliwości rynkowych, zaufaniu do sprawdzonego zespołu zarządzającego oraz generalnie sprzyjających ram regulacyjnych i prawnych w Kolumbii (artykuł z Forbes w załączeniu).
Do połowy 2023 roku WOM (Kolumbia) zrealizował 85% założeń, w tym zbudował najlepiej ocenianą sieć w kraju, stworzył zmotywowany i wysokiej jakości zespół liczący 3 000 pracowników, kierowany przez sprawny zespół zarządzający, osiągał najlepsze wyniki w kluczowych kategoriach wskaźnika Net Promoter Score (NPS) oraz doprowadził do tego, że konkurenci przyjęli mniej konfrontacyjną postawę. Stało się to dzięki determinacji zarządu i sponsora oraz ponownie potwierdzonej jakości WOM.
LF odegrało kluczową rolę, strukturyzując pierwszą umowę kredytową finansującą dostawy sprzętu na kwotę 200 mln USD (podpisaną w 2021 roku i sfinalizowaną na początku 2022 roku), a także przygotowując drugi kredyt senioralny, który miał wesprzeć dalszą rozbudowę sieci do połowy 2023 roku. Również do połowy 2023 roku Citibank był zaawansowany w strukturyzacji transakcji sprzedaży wież, wzorowanej na precedensie z Chile z 2022 roku, która mogłaby przynieść WOM (Colombia) ponad xxx mln USD wpływów w kolejnych latach.
Na tym krytycznym etapie pojawiły się niestety negatywne efekty uboczne związane z publicznie widocznymi wyzwaniami jeśli chodzi o refinansowanie zadłużenia siostrzanej spółki WOM (Chile) (szczegóły w „Epilogu o WOM Chile w Chilijskiej robocie, 2015-19”). Ogłoszona inwestycja w wysokości 100 mln USD, którą WOM (Chile) miało zasilić WOM (Kolumbia), najpierw została opóźniona, a następnie anulowana w IV kwartale 2023 roku (link). Te publicznie znane trudności negatywnie wpłynęły również na finalizację transakcji dotyczącej wież w Kolumbii.
Zewnętrzne spojrzenie na wysoką korelację między wydarzeniami w Chile i Kolumbii zostało przedstawione w opracowaniu z maja 2024 roku przez analityka New Street Research, który analizował obligacje WOM (Chile). Zauważył on, iż:
„WOM Chile złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami na podstawie Chapter 11 w ubiegłym miesiącu (1 kwietnia), a kilka tygodni później nastąpiło lokalne zgłoszenie wniosku o restrukturyzację dla WOM Colombia. Stosunkowo niewielkie trudności finansowe kolumbijskiego oddziału prawdopodobnie zostały przypieczętowane przez sytuację w Chile. Analizujemy wydarzenia w Chile, aby zrozumieć, jak pozornie dobrze prosperujący operator komórkowy o znaczącej skali działalności (blisko 25% udziału w przychodach z usług, 37% marży EBITDA) znalazł się w tej sytuacji. Uważamy, że problemem nie jest jakość aktywów, lecz raczej kryzys płynności wywołany wzrostem stóp procentowych, którego nie udało się przezwyciężyć – i to pomimo poziomu zadłużenia, który przynajmniej na pierwszy rzut oka nie wyglądał na alarmujący.” (Pełną analizę można znaleźć pod tym linkiem)
Zespół LF bez wytchnienia współpracował z klientem w IV kwartale 2023 roku oraz I kwartale 2024 roku, aby pozyskać dla WOM (Kolumbia) dodatkowe finansowanie od ponad 70 potencjalnych inwestorów na całym świecie. Fundamentalna jakość koncepcji biznesowej WOM (Kolumbia) była jedną z najbardziej przekonujących, jakie kiedykolwiek prezentowaliśmy w branży komórkowej. Kluczowe argumenty wspierające, zawarte w naszych materiałach z listopada 2023 roku, obejmowały:
Możliwość partnerstwa z wiodącym inwestorem, który zbudował silnego operatora na rynku w Europie (PLAY, 2004-2020) i w Ameryce Łacińskiej (WOM Chile, 2015-teraz), i który zastosował tę zwycięską strategię z powodzeniem w Kolumbii od 2020 roku.
Kolumbia jest jednym z trzech krajów OECD w Ameryce Łacińskiej, ma długą tradycję rządów prawa oraz wspierające środowisko regulacyjne
Obiecujące otoczenie konkurencyjne. Wysokie marże EBITDA na rynku mobilnym (ponad 45%) wskazują na możliwość zysku, a stosunkowo wysokie wskaźniki churnu (4-5% miesięcznie) odzwierciedlają niezadowolenie abonentów z operatorów i stanowią okazję rynkową dla jakościowego rywala, takiego jak WOM.
Silnie wzrostowy rynek, z 52 milionami ludzi i mocną demografią oraz słabo zaspokajanym popytem na usługi mobilne, wynikającym z niedoinwestowanej infrastruktury do momentu zawarcia porozumienia pokojowego w 2016 roku.
Światowej klasy Zespół zarządzający liderów z całej Ameryki Łacińskiej, który zdobywa wiodące udziały w rynku netto nowych abonentów postpaid (25% w 3. kwartale 2023 roku) i jest jedynym na rynku, który konsekwentnie pozyskuje abonentów od konkurencji poprzez przenoszenie numerów mobilnych, i który osiągnął 11% udziału w rynku B2C postpaid w 2,5 roku od rozpoczęcia działalności (wprowadzenie na rynek w kwietniu 2021 roku), co plasuje go wśród najlepszych wyników wchodzących na rynek nowych operatorów mobilnych na świecie (według badania przeprowadzonego przez konsultingową firmę telekomunikacyjną AD Little).
Najlepsza sieć mobilna w kraju, która w ciągu trzech lat zainstalowała rekordową liczbę 5000+ stacji bazowych 4G, która osiąga wiodące wskaźniki Net Promoter Score (NPS) wśród wszystkich operatorów mobilnych w kraju. WOM posiada doskonałą pozycję we wszystkich trzech pasmach częstotliwości. Posiada także wiodącą sieć detaliczną, a jej produkty i usługi są najlepsze na rynku, z postpaid NPS #1 oraz prepaid NPS na bliskim 2. miejscu.
WOM (Kolumbia) ma obecnie 5 milionów abonentów (w tym 2 miliony postpaid, +50% od końca 2022 roku, lider na rynku, oraz 3 miliony prepaid, +86% od końca 2022 roku) i przewidywane przychody na poziomie USD [xxx] milionów w IV kwartale 2023 roku, rosnące o 70%+ w porównaniu z rokiem poprzednim.
Spółka spodziewa się osiągnąć dodatni wynik EBITDA do xx kwartału 202x roku i dodatni przepływy pieniężne do xx kwartału 202x roku.
Dodatkowe finansowanie długiem oraz monetyzacja infrastruktury są na zaawansowanym etapie, w tym drugie finansowanie dostaw sprzętu w wysokości XXX milionów USD, które ma zostać podpisane w IV kwartale 2023 roku; istnieje także dodatkowy potencjał poprzez potencjalną sprzedaż wież, co może uzupełnić przyszły kapitał własny.
Te osiągnięcia są widoczne na dwóch poniższych grafikach z połowy 2023 roku, które opierają się na dostępnych w domenie publicznej materiałach IR WOM (Chile) z 2023 roku:
LF formalnie zaprzestało doradztwa dla inwestora i firmy w lutym 2024 roku.
W połowie stycznia 2025 roku WOM (Kolumbia) oraz lokalne ministerstwo telekomunikacji ogłosili, że nowy inwestor, SUR Holdings, przejął WOM Kolumbia i zapewni finansowanie dalszego rozwoju spółki (artykuł z Bloomberg, artykuł z DPL).