Kiedy zorientowaliśmy się, że zespół telekomowy Novatora, pierwszy prezes PLAY Chris B., i zastępca CTO Stefan E., zwiedzają chilijskie winnice helikopterem w grudniu 2014, wiedzieliśmy od razu, że coś się kroi. Ani Brytyjczycy, ani Szwedzi nie hodują zbyt dużo winorośli, więc pewnie szukają sadzonek bardziej znajomych gatunków! Jak na przykład operatora komórkowego, który może namieszać na niekonkurencyjnym, oligopolistycznym rynku, dostarczając ludziom usługi i produkty, które pozwolą im czerpać z życia więcej dzięki świetnym i niedrogim usługom głosowym i przesyłania danych.
Przed końcem maja 2015 r. Alex wybrał się po raz pierwszy do Santiago de Chile przyglądając się dokładnie temu, jak pozyskać bankowe finansowanie przejętej spółki Nextel Chile, gdzie amerykańscy inwestorzy zdołali przejeść miliard dolarów i jedyne, czym mogli się pochwalić to 200 tys. abonentów, 1000 stacji bazowych, garstka pustych salonów sprzedaży, 600 pracowników bez cienia motywacji i firmą na skraju bankructwa.
Cóż, Chris i jego następca Joergen wraz z ich zespołami wspieranymi przez doświadczonych ekspertów Novator niedawno zbudowali od podstaw najbardziej cenionego challengera telefonii komórkowej w Europie - PLAY (patrz „Polska robota”), więc było oczywiste, że sporo się zmieni po tym, jak Novator przejął spółkę w styczniu 2015 r. a Chris przemianował ją na WOM (= word of mouth, czyli „poczta pantoflowa”) w lipcu 2015 r.
Według stanu na połowę 2018 r. liczba abonentów WOM przekroczyła 4 miliony na tym 18-milionowym rynku, co miesiąc dodając więcej niż wynosiła spuścizna abonentów po Nextel. WOM to także 2000 zmotywowanych pracowników, ponad 200 salonów sprzedaży, gdzie klienci ustawiają się w kolejki oraz wyczesana marka, która szturmem podbiła młode Chile.
Ceny transmisji danych spadły o 96% dzięki agresywnemu pozycjonowaniu cenowemu WOM. Cena 1GB spadła z 28 tys. CLP (ok. 45 USD) w maju 2015 do 1 tys. CLP (ok. 1.7 USD) w październiku 2017 – wszystko dzięki ofercie WOM opartej o filozofię „wartość za rozsądną cenę”. Biorąc pod uwagę znaczenie mobilnego dostępu do internetu dla tysięcy małych firm i pracowników zdalnych, ciężko przecenić wpływ tej rewolucji na konkurencyjność usług komórkowych na rynku chilijskim.
Chile, cudowny kraj hojnie obdarzony przez naturę i przez wiele lat względnie odizolowany od reszty Ameryki Łacińskiej za sprawą wysokich Andów na wschodniej granicy z Argentyną, podniósł się po dyktaturze Pinocheta w latach 70-tych i 80-tych. Jednak w strukturze wielu branż stary reżim ciągle rzuca się cieniem, co przekłada się na ograniczoną konkurencyjność pośród garstki oligopolistycznych firm działających w wielu sektorach. Ogromny sukces WOM i jego wysoce cenione dążenie do dostarczania większej wartości klientom, przejrzystości oraz koncentracja na korzyściach dla klienta i jego wolności wyboru przyczyniły się do poprawy świadomości wśród Chilijczyków, że konkurencyjność może być korzystna dla społeczeństwa w całym szeregu sektorów gospodarki. WOM został właśnie sklasyfikowany w pierwszej dziesiątce najlepszych pracodawców w Chile - zaledwie po trzech latach od swojego nowego początku.
Zespół LF doradzający WOM i Novatorowi składał się w całości z weteranów i absolwentów PLAY, zaś większością prac kierował Piotr Jegier. Nasz zespół, pracując ramię w ramię z zarządzającymi WOM i Novatorem, a także z konkurencyjnie wyłonionymi dostawcami WOM i ich bankami, miał zaszczyt strukturyzować trzy rundy atrakcyjnego, długoterminowego finansowania dłużnego na kwotę przekraczającą 300m USD, które finansują rozwój sieci komórkowej w standardzie 4G należącej do WOM. Jak dotąd był to z pewnością najbardziej globalny projekt LF, w który zaangażowani byli: chilijski kredytobiorca i prawnicy w Ameryce Łacińskiej, prawnicy prawa angielskiego w Londynie i Hong Kongu, dostawca technologii i jego bank w Shenzhen i Pekinie - i wiele dni, kiedy pracownicy z tych trzech stref czasowych mieli do dyspozycji tylko godzinę wspólnego światła dziennego na niezliczone telekonferencje konieczne do sfinalizowania transakcji. Dla dobrej ekipy z Warszawy nie ma rzeczy niemożliwych!